Weryfikacja regulaminu pod katem przepisów VAT o usługach elektronicznych MOSS oraz ustawy o prawach konsumenta
przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi
PYTANIA DO DORADCY:
1. Z uwagi na specyfikę serwisu mamy dwa dokumenty: Regulamin i Umowę licencji. Umowa Licencji określa zasady na jakich klient może korzystać z liencjonowanej muzyki po dokonaniu opłaty licencyjnej, definuje pola eksploatacji, etc.
- Co należy dostarczać klientowi na trwałym nośniku (mail z plkiem PDF): regulamin, umowę licencji czy oba te dokumenty?
- Czy można dostarczyć któryś z tych dokumentó wyłącznie raz przy rejestracji? W tym przypadku Umowa licencji byłaby w kwestii informacyjnej bo faktyczne jej zawarcie następuje po dokonaniu opłaty "za plik" (opłaty licencyjnej). Czy to wystarczy?
2.Jeśli któryś z dokumentów powinien być wysyłany na innym etapie niż rejestracja to w którym momencie, po przyjęciu zamówienia czy po jego opłaceniu? (klient ma możliwość złożyć zamówienie ale nie opłacić go)
3.Proszę o zaproponowanie zapisu dot. rezygnacji konsumenta z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni lub zapisu mówiącego na jakiej podstawie to prawo mu się nie należy.
4.Czy nasza usługa (sprzedaż licencji z dystrybucją plików z muzyką) jest usługą kwalifikowaną jako usługa dostarczania treści cyfrowych?
5.Czy w regulaminie potrzebne jest wyrażenie zgody na dostarczanie treści cyfrowych (poproszę o przykład zapisu)? Czy "brak wyraźnej zgody może skutkować darmowym 12 miesięcznym korzystaniem z aplikacji przez konsumenta" – co to oznacza? (źródło http://prokonsumenckiXXXXdostarczanie-tresci-cyfrowych/)
6.Wg różnych publikacji w przypadku umowy o dostarczenie treści cyfrowych na przedsiębiorcy spoczywają jeszcze dodatkowe obowiązki: informacyjne w przypadku treści niezapisanych na nośniku materialnym (czy to oznacza właśnie treści cyfrowe)?, np:
a) potwierdzenie na nośniku trwałym (pdf) zawierające: informację o udzielonej przez konsumenta zgodzie na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.
b) Przedsiębiorca ma obowiązek uzyskania od konsumenta wyraźnej uprzedniej zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy
c) Przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania konsumenta o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody
Czy a/b/c powodują wymogi stworzenia jakiś konkretnych zapisów w regulaminie? Czy w ramach porady mogę poprosić o treści takich zapisów?
Czy a,b,c jest właśnie niezbędne aby konsument miał odstąpić od prawa do odstąpienia od umowy? Czy nie można jedynie powołać się wyłącznie na art 38 p. 9 Ustawy (prawo do odstąpienia nie przysługuje jeśli przedmiotem umowy są nagrania dźwiękowe)?
7.Jeśli wszystkie obowiązki informacyjnie wg Ustawy o Prawach konsumenta dostarczymy w Regulaminie, to czy w Umowie licencji też musimy je umieszczać, jeśli tak to jakie?
8.W przypadku niespełnienia obowiązków informacyjnych o których mowa w ustawie, jedną z konsekwencji jest to, że "nie będzie ponosił kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym ". U nas pobranie takiej treści i tak możliwe jest dopiero po dokonaniu płatności. Czy istnieje więc ryzyko takiej konsekwencji że brak jakiejś informacji wymaganej ustawowo powoduje możliwość przyznania konsumentowi darmowego korzystania z treści?
9.Ponadto w przypadku treści cyfrowych sprzedawca ma obowiązek poinformować konsumenta także o:
a. funkcjonalności treści cyfrowych oraz technicznych środkach ich ochrony; Co można rozumieć jako „funkcjonalności treści cyfrowych”? Czy chodzi o Ich przeznaczenie? Czy wystarczy zapisać że przeznaczenie jest zgodne i zawarte w Umowie Licencji? Proszę o podpowiedź. Co należy rozumieć przez techniczne środki ich ochrony? Proszę o przykład,
b. mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, o których przedsiębiorca wie lub powinien wiedzieć. Czy rozumieć to jedynie jako informacje dotyczące standardowego sprzętu i oprogramowania komputerowego, z którym treści cyfrowe są kompatybilne, tj. system operacyjny, wymagana wersja o pewne cechy sprzętu komputerowego ?)
10.Wygaśnięcie poprzednich ustaw:
W Regulaminie i Umowie Licencji powołujemy się na:
a. ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny,
b. ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
c. Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą elektroniczną
Czy te ustawy nie obowiązują już i nie można się na nie powoływać?
Czy istnieją aktualnie jakieś nowe ważne akty prawne, ew. odpowiedniki ww. ustaw które nie obowiązują których zapisy mogą być istotne z punktu widzenia usługi elektronicznej czy świadczonej na odległość?
DODATKOWE PYTANIE DOTYCZĄCE VAT-u od 2015 r.
Od 1.01.2015 weszły w życie zmiany dotyczące rozliczenia VAT dla usług elektronicznych, telekomunikacyjnych oraz nadawczych polegające na wystawianiu faktur ze stawką obowiązującą w kraju nabywcy a nie wystawcy (do 2014 było odwrotnie). Wg mojej księgowej dotyczy to tylko usług typu telewizja, telefonia komórkowa, etc. Chciałbym upewnić się czy moja usługa (sprzedaż licencji przez Interenet z dystrybucją plików dźwiękowych) nie kwalifikuje się do zmian w ustawie o VAT, czyli czy faktury mogą być nadal wystawiane ze stawką 23% VAT obowiązującą w Polsce, niezlaeżnie od tego z jakiego kraju pochodzi nabywca?
Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie
Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-12-12 07:40:44