Bezpodstawne wzbogacenie a wynajem
przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi
W XXXX roku klientka otrzymała od mamy 50 % udziałów w nieruchomości, drugie 50% otrzymała jej córka. W wyniku darowizny miało na nie przejść również prawo do uzytkowania wieczystego gruntu. Sąd wieczystoksięgowy odmówił wpisu, zwracając uwagę na wadliwość sporzadzonego aktu notarialnego. O tym fakcie dowiedziałam się dopiero wczoraj. Klientka na podstawie wadliwej umowy darowizny ma podpisane umowy najmu i czerpie z tego tytułu pożytki, w nowo sporzadzonym akcie notarialnym notariusz zawarł następujące zapisy:
1. ww. umowy darowizn w związku z tym nie zostały do dnia dzisiejszego wykonane, ponieważ nie doszło do przeniesienia na Obdarowane udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 oraz prawach z nimi związanych,
2. niniejszym rozwiązują ww. umowy darowizn,
3. z tytułu zawarcia i rozwiązania ww. umów darowizn nie zachowują wobec siebie żadnych roszczeń,
4. uznają, że żadna ze stron nie ma obowiązku zwrotu wartości ewentualnych świadczeń spełnianych/otrzymanych w związku z zawarciem i wykonywaniem ww. umów darowizn.
Czy biorąc pod uwagę powyższe zapisy oraz fakt, że pomimo bezskuteczności przeniesienia własności realizowane były prawa własności moja klientka może spodziewać się jakichś konsekwencji podatkowych?
Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie
Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2025-07-07 03:50:09