bezpieczeństwo i poufność

Na szeroko pojęte bezpieczeństo Klienta korzystającego z usług na stronie www.doradcapodatkowy.com składają się m.in.:

  • kwalifikacje doradcy (wpis na listę doradców podatkowych, wykształcenie prawnicze, ponad 20 lat doświadczenia;
  • szyfrowane połączenie SSL (zielony pasek adresu lub kłódka w przeglądarce, z ubezpieczeniem poufności wymiany danych;
  • każda porada podpisana certyfikatem kwalifikowanym (forma elektroniczna równa formie pisemnej, pewność treści udzielonej porady),
  • każda porada jest fakturowana lub potwierdzona paragonem fiskalnym (pewność, że porada została przez doradcę udzielona),
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej doradcy podatkowego za wadliwie wykonane usługi;
  • ustawowa tajemnica zawodowa doradcy podatkowego - taka sama, jak tajemnica adwokacka.

Największe znaczenie ma oczywiście status doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego i związana z tym tajemnica zawodowa.

Współpraca z doradcą podatkowym daje klientowi zdecydowanie większe gwarancje bezpieczeństwa, niż współpraca z księgowymi zatrudnionymi w firmie czy z księgowymi wykonującymi swój zawód w oparciu o certyfikat księgowy, na podstawie ustawy o rachunkowości. I nie chodzi tutaj wcale nawet o kwalifikacje zawodowe, ale o poufność relacji klient-księgowy, klient-doradca, o ustawowo chronioną tajemnicę zawodową. Tajemnicą jest nawet fakt bycia klientem doradcy podatkowego - jednak treść faktury może zostać przez organy państwowe sprawdzona. Tym niemniej w treści faktury wpisany jest co do zasady rodzaj usługi - doradztwo podatkowe, doradztwo prawno-podatkowe, doradztwo prawne itd.

Oczywiście nie każdy podatnik jest potencjalnym przestępcą, nie każdy klient chroni informacje mogące pogrążyć go w postępowaniu podatkowym czy kontrolnym. Każdy klient chciałby jednak, aby jego relacje z księgowym czy doradcą miały charakter poufny, szczególnie na wypadek kontroli podatkowej. Gwarancję tej poufności daje jednak w Polsce jedynie współpraca z doradcą podatkowym, radcą prawnym czy adwokatem.

Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym doradca podatkowy jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem zawodu. Doradca podatkowy nie może być ponadto przesłuchiwany jako świadek co do faktów i informacji, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy. Takich gwarancji bezpieczeństwa i poufności nie daje klientowi współpraca z księgowym zatrudnionym w jego własnej firmie czy z księgowym wykonującym zawód w oparciu o certyfikat księgowy.

Bez stosownej procedury sądowej urzędnik skarbowy nie przesłucha doradcy podatkowego, aby dowiedzieć się, o czym doradca podatkowy rozmawiał z kontrolowanym podatnikiem. Nie przesłucha też pracowników doradcy podatkowego, bo ich również obejmuje ten sam zakaz przesłuchiwania. Dopiero sąd w wyjątkowych wypadkach może zwolnić doradcę podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, i jednocześnie okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. Są to bardzo surowe warunki, tak samo surowe, jak w przypadku radców prawnych i adwokatów. Na dodatek w razie wydania przez sąd stosownego postanowienia, na postanowienie to przysługuje zażalenie do sądu wyższej instancji. W praktyce zatem klient doradcy podatkowego może czuć się całkowicie bezpieczny.

Czy sądy chętnie zwalniają doradców podatkowych z tajemnicy zawodowej? Nie. Przykładem może być w tym zakresie postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy w Szczecinie w sprawie IV KP 713/10, kiedy to sąd nie dopuścił do przesłuchania doradcy podatkowego nawet na wniosek klienta.

Jeżeli chodzi o raportowanie schematów podatkowych (MDR): Większość porad podatkowych obejmuje jedynie ocenę istniejącego stanu rzeczy i nie są związane z obowiązkiem raportowania schematu podatkowego. Obowiązek MDR dotyczy schematów transgranicznych albo innych gdy przychody/koszty/aktywa Klienta przekraczają 10 mln EUR oraz wartość przedmiotu uzgodnienia przekracza 2,5 mln EUR. Kancelaria informuje Klienta o obowiązku przekazania schematu podatkowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz przekazuje Klientowi dane Kancelarii, dotyczące schematu podatkowego - dane identyfikujące przekazującego informację: Kancelaria Prawnicza Artur M. Brzeziński Doradca Podatkowy, ur. 30 czerwca 1972 r. w Godzieszach Wlk., identyfikator podatkowy 6181020327, zam. 62-800 Kalisz, ul. Kresowa 4. Kancelaria nie dokonuje zgłoszeń MDR zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 lipca 2024 r. w sprawie K 13/20 oraz zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z 5 marca 2025 r. nr DTS5.8092.2.2025. Każda porada pisemna oraz każda faktura zawiera tego rodzaju pouczenie.

Istnieje też wyjątek służący przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Doradcy podatkowi rozpoznają ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze stosunkami gospodarczymi lub z transakcją okazjonalną oraz oceniają poziom rozpoznanego ryzyka, ewentualnie dokonując zgłoszenia. Zgodnie z tymi przepisami doradca podatkowy musi też ustalić tożsamość klienta (ale może to uczynić nie tylko pobierając imię, nazwisko, ale również poprzez ustalenie numeru telefonu czy adresu email w zależności od sytuacji).

Nasza kancelaria w pełni stosuje obowiązujące przepisy prawa, rozpatrując jednak możliwe wątpliwości zawsze na korzyść przedsiębiorców, zgodnie z Prawem przedsiębiorców.

Wszelkie przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego są w Polsce w odniesieniu do doradztwa podatkowego takie same, jak w przypadku tajemnicy adwokackiej.

Jeżeli chodzi o dane osobowe i tajemnicę korespondencji, to dostęp do baz danych, poczty i wszelkich informacji związanych z poradami internetowymi w kancelarii ma tylko jedna osoba - doradca podatkowy Artur M. Brzeziński.

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2025-07-14 22:04:51