Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu na sprzedawane mieszkanie
przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi
Lokal mieszkalny (z dwoma komórkami lokatorskimi jako nierozłącznymi częściami nieruchomości) nabyłem w 2019 roku za kwotę 250.000PLN. Na niniejszy zakup zaciągnąłem kredyt hipoteczny w wysokości 200.000PLN.
Niniejszą nieruchomość opisaną powyżej sprzedałem w maju 2022 mojej byłej partnerce, za kwotę 360.000PLN. W ramach sprzedaży spłacona została pozostała część kredytu hipotecznego w kwocie 180.000PLN (informacja w akcie notarialnym).
Koszty notarialne związane z nabyciem nieruchomości + zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego + udokumentowane nakłady na wykończenie nieruchomości to: 40.000PLN
Pytanie
- jaką kwotę muszę wydać jeszcze na cele mieszkaniowe w ciągu wymaganego okresu, aby nie zapłacić podatku dochodowego?
- Do końca 2024 czy 2025?
- Czy spłatę kredytu hipotecznego, który mam zaciągnięty na dom (z budynkiem gospodarczym, który aktualnie przeznaczony jest dla prowadzonej działalności gospodarczej) w okolicach Obornik Wlkp. możemy uznać jako wydatek na cele mieszkaniowe (aby obniżyć/nie zapłacić podatku dochodowego)?
- Zabezpieczeniem dla tego kredytu hipotecznego jest mieszkanie w którym jestem aktualnie zameldowany (Swarzędz).
- Wartość brutto czy netto wydatków na wykończenie mieszkania (materiały, usługi) uwzględniana jest jako koszt?
- Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego przez cały okres spłaty (około 3 lata) mogą być również w całości uwzględnione jako koszt w niniejszym rozliczeniu PIT-39?
- Jeszcze w kwestii tej nieruchomości z domem i budynkiem dla działalności gospodarczej, czy np. argumentem nie może być odległość od stałego miejsca zamieszkania w Swarzędzu (ca 50km) i dlatego potrzeba lokalu mieszkalnego na miejscu?
Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie
Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-11-30 04:30:34