5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu na sprzedawane mieszkanie

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Lokal mieszkalny (z dwoma komórkami lokatorskimi jako nierozłącznymi częściami nieruchomości) nabyłem w 2019 roku za kwotę 250.000PLN. Na niniejszy zakup zaciągnąłem kredyt hipoteczny w wysokości 200.000PLN.

Niniejszą nieruchomość opisaną powyżej sprzedałem w maju 2022 mojej byłej partnerce, za kwotę 360.000PLN. W ramach sprzedaży spłacona została pozostała część kredytu hipotecznego w kwocie 180.000PLN (informacja w akcie notarialnym).

Koszty notarialne związane z nabyciem nieruchomości + zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego + udokumentowane nakłady na wykończenie nieruchomości to: 40.000PLN

 

Pytanie

  1. jaką kwotę muszę wydać jeszcze na cele mieszkaniowe w ciągu wymaganego okresu, aby nie zapłacić podatku dochodowego?
  2. Do końca 2024 czy 2025?
  3. Czy spłatę kredytu hipotecznego, który mam zaciągnięty na dom (z budynkiem gospodarczym, który aktualnie przeznaczony jest dla prowadzonej działalności gospodarczej) w okolicach Obornik Wlkp. możemy uznać jako wydatek na cele mieszkaniowe (aby obniżyć/nie zapłacić podatku dochodowego)?
  4. Zabezpieczeniem dla tego kredytu hipotecznego jest mieszkanie  w którym jestem aktualnie zameldowany (Swarzędz).
  5. Wartość brutto czy netto wydatków na wykończenie mieszkania (materiały, usługi) uwzględniana jest jako koszt?
  6. Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego przez cały okres spłaty (około 3 lata) mogą być również w całości uwzględnione jako koszt w niniejszym rozliczeniu PIT-39?
  7. Jeszcze w kwestii tej nieruchomości z domem i budynkiem dla działalności gospodarczej, czy np. argumentem nie może być odległość od stałego miejsca zamieszkania w Swarzędzu (ca 50km) i dlatego potrzeba lokalu mieszkalnego na miejscu?

 

 

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-11-30 04:30:34