5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Praca i zatrudnienie Polska-Niemcy

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Dzień dobry! Obecnie mieszkam w Niemczech (od maja), a nadal pracuję zdalnie dla firmy w Polsce (za nieformalną zgodą pracodawcy). Bardzo możliwe, że mój pobyt w Niemczech się przedłuży lub stanie się permanentny. W związku z tym mam kilka pytań związanych z moją sytuacją prawno-podatkową. 

1. Czy mogę nadal mieszkać w Berlinie, będąc zatrudniona u polskiego pracodawcy? Mój pracodawca akceptuje to, że przebywam w Niemczech, o ile nie wiąże się to z żadnymi obowiązkami po jego stronie. I tu pytanie, czy na pewno się nie wiąże? Czy jeśli będę dłużej przebywać w Niemczech to mój pracodawca nie nabywa jakiś dodatkowych obowiązków podatkowych względem Niemiec?  

2. Co jeśli mój pobyt będzie trwał dłużej niż 183 dni? Czy wówczas powinnam rozliczać się z aktualnych przychodów w Niemczech? Czy wówczas mój pracodawca powinien płacić jakieś podatki w Niemczech? (Nie mają tu oddziału ani innej formy prawnej)  

3. Co z moim ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym? Czy mogę korzystać z L4 będąc poza granicami kraju? Czy mogę korzystać z karty EKUZ, by pokryć moje koszty leczenia w Niemczech? 

4. Czy istnieje jakaś legalna opcja na to, bym mogła pozostać w Niemczech pracując nadal u tego samego pracodawcy? 

5. W Berlinie nie jestem jeszcze zameldowana, ale będę miała meldunek od końcówki czerwca. Czy mój meldunek wpływa jakoś na moją sytuację podatkową? 

6. Czy jeśli zmienię pracę na firmę niemiecką (lub inną firmę międzynarodową) i zostanę w tym roku podatkowym w Niemczech dłużej niż 183 dni, to wówczas będę musiała rozliczać się w Niemczech z podatków? Czy to oznacza, że będę musiała zapłacić podatek dochodowy w Niemczech od przychodów uzyskanych w Polsce? Jeśli tak, czy jest coś co mogę zrobić żeby uniknąć takiej sytuacji?7. Jak w praktyce weryfikowana jest rezydencja w danym kraju? Czy jest to kwestia wyłącznie formalna - np. zameldowanie w tutejszym urzędzie (i w moim przypadku byłaby liczona od czerwca) - czy potrzebuję mieć bilety na wszystkie podróże między Polską a Niemcami do okazania? Jeśli deklaruję, że w danym czasie przebywam w Polsce, jak w praktyce może to być weryfikowane? Po czyjej stronie leży udowodnienie tego?

Pozdrawiam serdecznie

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-11-29 17:34:03