5.0
opinii: 23

opinie Klientów

Czytaj opinie

Analiza prawna i podatkowa ramowej umowy o współpracy

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Witam serdecznie. Nauczony doświadczeniem z poprzedniej umowy chciałbym, aby Pan przejrzał umowę, którą mam podpisać jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Poniżej pytania.
Nie mogę załączyć umowy w formularzy do zgłoszenia zlecenia. Prześlę ja zatem mailem na adres kancelariaprawnicza@doradcapodatkowy.com.

1) Czy mam jakąś odpowiedzialność wobec osób trzecich?
W szczególności na pewno będę chciał usunąć z paragrafu 2 pkt. 3 zapis o tym, że oświadczam, że wynik moich usług nie narusza praw własności intelektualnej, jeżeli prawa te były znane w przemyśle, bo ja mogę o nich nie wiedzieć.
2) Czy jest szansa, że umowa mogłaby być uznana za obejście stosunku pracy. Jeżeli tak, to czy można ją zmodyfikować, żeby to ryzyko zmniejszyć?
3) Chcę wystawiać standardową fakturę VAT i płacić podatek 23% VAT. Czy w tym zakresie umowa nie budzi żadnych wątpliwości? Działalność w zakresie VAT mam bez żadnych zwolnień.
4) Czy fakt, że przez parę lat dla tego samego zleceniodawcy świadczyłem usługi w ramach umów o dzieło ma jakieś znaczenie dla interpretacji wykonywania tej nowej umowy i wykonanych już umów o dzieło przez urzędy skarbowe lub ZUS?
5) Czy mogę korzystać z preferencyjnego ZUSu dla nowych przedsiębiorst przez 2 lata, pomimo, że to jest ten sam zleceniodawca dla którego wcześniej wykonywałem umowy o dzieło?
6) Pytanie dotyczące daty wystawionia faktury, daty powstania obowiązku podatkowego VAT i kiedy należy zapłacić VAT do urzędu skarobowego.

W umowie nie jest to napisane, ale:
- faktury mam wystawiać za każdy miesiąc.
- klient zamawiającego parę dni po zakończeniu miesiąca informuje, że zaakceptował wykonaną pracę.

Inne osoby świadczące w ramach dział. gosp. usługi dla tego samego zamawiającego wystawiają faktury dopiero w momencie, gdy klient zakceptuje pracę (interpretacja jest tak, że to jest moment w którym usługa została za dany okres zakończona). Celem tego jest opóźnienie momentu powstania obowiązku podatkowego VAT i tym samym opóźnienie o miesiąc odprowadzenia VATu do urzędu skarbowego. Czy takie postępowanie jest zgodnie z prawem? Czy to nie jest tak, że obowiązek podatkowy powstaje z końcem miesiąca w którym była świadczona usługa, faktura powinna być wystawiona 7 dni od ostatniego dnia miesiąca, a VAT odprowadzony do urzędu skarbowego w miesiącu następującym po wykonaniu usługi? Natomiast akceptacja lub nie usługi przez klienta zamawiającego nia ma tu znaczenia?

7) Czy widzi Pan jakieś inne problemy dla mnie, które ta umowa może rodzić?

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online. Informacja o czasie oczekiwania na poradę i objętości porady dotyczy pięciu ostatnich porad.
Wygenerowano: 2020-04-09 21:51:54