5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Prezes zarządu komplementariusza o samochód osobowy

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Dzień dobry.

Proszę o omówienie tematu związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego (samochód osobowy) do celów prywatnych przez Prezesa Zarządu Sp. z o.o. i Wspólnika Spółki oraz wyjazdów służbowych Prezesa Zarządu i Wspólnika Spółki.

1). wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych przez Prezesa Zarządu

Prezes Zarządu Spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku prezesa zarządu i jest jednocześnie komplementariuszem spółki komandytowej, którą reprezentuje na podstawie aktu notarialnego.

Do prowadzenia spraw spółki komandytowej Prezes Zarządu Komplementariusza wykorzystuje samochód będący własnością spółki komandytowej zarówno do spraw służbowych oraz do celów prywatnych. Samochód ten na podstawie ustawy o VAT  przeznaczony jest do użytku mieszanego, co powoduje 50% limit w odliczeniu VAT, a na podstawie ustawy o CIT także limit 75%  dot. kosztów eksploatacji.

Aktualnie Prezes Zarządu Sp. z o.o. z tytułu nieodpłatnego świadczenia, ma naliczany ryczałt miesięczny w wysokości 400 zł, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od ryczałtu są naliczane składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatek.

Proszę o określenie :

1) czy u Prezesa Zarządu Komplementariusza korzystającego z samochodu w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby Spółek i z powrotem na pewno powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z art. 13 pkt 7 updof ?

2) czy powinna być zawarta jakakolwiek umowa regulująca używanie tego samochodu pomiędzy spółką z o.o. sp. komandytową (właściciel samochodu) a spółką z o.o., (której pracownikiem jest Prezes Zarządu) oraz ewentualnie kto jest uprawniony do podpisania takiej umowy

2)  czy powinna być zawarta umowa o używanie samochodu służbowego do celów prywatnych pomiędzy Prezesem Zarządu Sp. z o. o. (pracownik),  a spółką z o.o. (pracodawca), a może wystarczy wykazać na liście płac kwotę 400 zł jako nieodpłatne świadczenie rzeczowe.


2). używanie samochodu służbowego do celów prywatnych przez Komandytariusza


 


Umowa spółki z o.o. sp. komandytowej stanowi, że Komandytariusz może reprezentować spółkę jako pełnomocnik lub prokurent i dla Wspólnika została ustanowiona prokura. Wspólnik nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia (ma prawo do zysku). Komandytariusz używa do celów prywatnych samochód będący własnością spółki komandytowej.


 


Czy w związku z tą sytuacją powinniśmy udokumentować używanie samochodu służbowego do celów prywatnych oraz czy istnieją finansowe obciążenia z nieodpłatnego świadczenia?


 


 3). podróż służbowa Prezesa Zarządu Sp. z o.o. i Wspólnika spółki


 


       Prezes Zarządu Spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku prezesa zarządu i jest jednocześnie komplementariuszem spółki komandytowej, którą reprezentuje na podstawie aktu notarialnego .


Nie mamy żadnych zapisów dotyczących wypłaty należności z tytułu podróży służbowej ani w układzie zbiorowym, ani w regulaminie pracy czy w umowie o pracę.


 


1)      która spółka powinna wystawić polecenie wyjazdu służbowego, czy sp. z o.o. – jako pracodawca czy sp.z o.o.sp.komandytowa – którą reprezentuje Prezes Zarządu Komplementariusza.


2)      z tytułu podróży służbowej wypłacane są diety na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych.


Czy jest to prawidłowe i kto powinien te diety wypłacać (sp. z o.o. a może  sp. z o.o.sp.k.).


 


Umowa spółki z o.o.sp.komandytowej stanowi, że Komandytariusz może reprezentować spółkę jako pełnomocnik lub prokurent i dla Wspólnika została ustanowiona prokura. Wspólnik nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia (ma prawo do zysku).


 


Czy Wspólnik może wyjechać w podróż służbową, która spółka powinna wystawić polecenie wyjazdu służbowego i wypłacić ewentualne należności (dieta) ?




Pozdrawiam


Beata berska


 


                              


 


 


 


 


 

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-11-27 18:53:56