5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Ogólne informacje - spółka i działalność deweloperska

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Aktualny stan:

Ja i XXXX mamy swoje JDG i zajmujemy się na co dzień programowaniem. Postanowiliśmy że chcemy założyć spółkę i będziemy budować domy mieszkalne a następnie je sprzedawać.

Pytania:

  1. Czy wpłata środków do spółki przez wspólnika jest traktowana jako przychód do opodatkowania? Rozumiem, że są 2 rodzaje wpłat. Na rzecz kapitału zakładowego spółki oraz zwykła wpłata na rachunek. Co się bardziej opłaca i czy te czynności powodują naliczenie podatku CIT/VAT. 
  2. Przez pierwsze lata będziemy wykazywać stratę bo spółka nie będzie zarabiać ze sprzedaży. Czy koszty/strata wygenerowana przez ten czas zostanie zsumowana i przejdzie finalnie w 100% na rok w którym będzie uruchomiona sprzedaż domów. Tak aby zmniejszyć należny podatek VAT oraz CIT?
  3. Jak wyglądają procedury wypłaty środków dla członków zarządu i jak to robić najoptymalniej podatkowo. W końcu sprzedamy te domy i będziemy część pieniędzy reinwestować w kolejne działki i budowy a część pieniędzy wypłacimy dla siebie. Jak zrobić to najoptymalniej aby uniknąć "podwójnego opodatkowania"?
  4. Co z zusem. Jak nie płacić zusu lub płacić tylko minimum aby mieć składkę zdrowotną i zapewnić świadczenia członkom swojej rodziny. 
  5. Jak kupować nieruchomości na spółkę. Czy są wymagane jakieś dokumenty, zgromadzenia członków zarządu? Czy po prostu wystarczy zawrzeć w umowie spółki, że każdy członek zarządu ma możliwość podejmowania decyzji i reprezentowania spółki. Idzie do notariusza i kupuje normalnie nieruchomość?
  6. Kupiłem kilka miesięcy temu działkę niezabudowaną od osoby fizycznej. Nie kupowałem jej na firmę tylko po prostu prywatnie. Nie miałem na nią planu i nie chciałem wykorzystywać w JDG. Teraz po założeniu spółki chciałbym przenieść własność na spółkę. Jak najoptymalniej to zrobić? Aport czy sprzedaż? Czytałem że darowizna opłaca się najmniej w tym przypadku. Czy w przypadku aportu lub sprzedaży nie będę musiał doliczyć do niej VAT tylko dlatego, że jestem czynnym podatnikiem VAT? Mimo, że nie została zakupiona na firmę i nie była kupiona od firmy.
  7. Na kolejną działkę sąsiednią mam zaplanowany zakup w połowie września. Jeżeli chciałbym ją również mieć w spółce to rozumiem, że najlepiej jest jak najszybciej założyć spółkę i zakupić nieruchomość gruntową już jako spółka a nie osoba fizyczna bo będzie to powodować kolejne problemy związane z aportem/sprzedażą z osoby fizycznej na spółkę?
  8. Początkowo chcieliśmy założyć spółkę z o.o. z CITem estońskim ale nie będziemy zatrudniać żadnych osób i chcemy żeby strata/koszty przechodziły nam na kolejne lata a tak podobno nie jest w przypadku CIT estońskiego. Finalnie wydaje nam się, że spółka z o.o. ze standardowym CITem będzie najlepsza dla tego typu działalności. Zgadza się czy jesteśmy w błędzie?
  9. Czy wartość nieruchomości zalicza się do kapitału zakładowego spółki? 
  10. Poza kosztami związanymi z budową domów jakie jeszcze koszty możemy wliczać w spółkę? Wygląda to tak samo jak w przypadku JDG?
  11. Czy mogę użyczyć swoją nieruchomość biurowo/magazynową z JDG jako siedzibę spółki? Mogę to zrobić nieodpłatnie czy lepiej odpłatnie? Wystarczy to zrobić jakąś umową użyczenia?  
  12. Czy jest jakaś specjalna procedura na wpłatę środków lub ich wypłatę z rachunków bankowych spółki? Zadajemy takie pytania, bo wiemy że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma swoją osobowość prawną i nie jesteśmy tak biegli jeszcze w takich czynnościach jak przepływy pieniędzy pomiędzy spółką a członkami zarządu.
  13. Z jakimi obowiązkami administracyjnymi/podatkowymi musimy się liczyć jako przyszli członkowie zarządu spółki? Zbieramy dokumenty księgowe i prowadzimy spółkę a resztą powinno się zająć biuro rachunkowe?

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-11-23 13:42:18