5.0
opinii: 30

opinie Klientów

Czytaj opinie

Zagadnienia przed uruchomieniem działalności

przykład pytania faktycznie zadanego przez Klienta, na które udzielono odpowiedzi

Dzień dobry, chciałbym skorzystać z Pana doradztwa w zakresie odpowiedzi na poniższe pytania. Na wstępie krótko przedstawię profil swojej działalności:

Główą działalnością będzie pośrednictwo ubezpieczeniowe, które wykonywać będę jako agent ubezpieczeniowy. Dodatkowo chciałbym zajmować się obsługą administracyjną firm (w zakresie np. obsługi korespodencji, sporzadzania projektów pism, uchwął itp.). Oprócz tego firma prowadzić będzie również usługi w zakresie udzielania korepetycji - będzie ich udzielała osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie.

Pytania:
1. Czy powinienem być płatnikiem VAT i czy będzie to dla mnie opłacalne?
Główną działalnością Spółki będzie pośrednictwo ubezpieczeniowe (agent ubezpieczeniowy), które jest zwolnione z VAT. Niemniej znaczna część działalności będzie również polegała na udzielaniu korepetycji (przez osobę nie mającą statusu nauczyciela) i szkoleń oraz na obsłudze firm, które niestety z tego co wiem nie są już zwolnione z podatku. Stąd moje pytanie, czy w takiej sytuacji warto być VAT-owcem? A może nie mam w tym zakresie wyboru?
2. Czy w przypadku, gdy będę płatnikiem VAT to faktury wystawiane z tytułu pośrednictwa finansowego wystawiam ze stawką VAT – ZW (ew. 0%), a pozostałe faktury z odpowiednią stawką podatku i tylko od nich odprowadzam VAT?
3. Jaka jest stawka podatku VAT dla udzielania korepetycji oraz dla świadczenia usług w zakresie obsługi administracyjnej przedsiębiorców (pisanie pism, prowadzenie biura, wsparcie w załatwianiu spraw w urzędach)?
4. W jaki sposób powinna być rozliczana usługa korepetycji? Czy osoba udzielająca korepetycji każdemu uczniowi powinna wystawić rachunek (jeśli tak to czy należy wystawić paragon fiskalny czy niefiskalny)? Czy powinniśmy posiadać kasę fiskalną?
5. Czy w przypadku, gdy zapłata za korepetycji odbywać będzie się gotówkowo do rąk korepetytora, ten powinien przelewać te środki na rachunek bankowy firmy?
Rozliczenie z korepetytorem będzie odbywało się na zasadzie udziału w zyskach z korepetycji (będzie otrzymywał 50% z udzielonych lekcji).
6. Czy w przypadku, gdy będę zatrudniony na umowę zlecenie (nie jako przedsiębiorca) w firmie, gdzie zajmować będę się obsługą administracyjną Spółki i z tytułu tej umowy zlecenia Zleceniodawca będzie odprowadzał składki do ZUS, to będę mógł skorzystać w tym zakresie z jakiejś ulgi w zakresie swojej działalności?
7. Datą rozpoczęcia działalności jest XXXX r.. Czy przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej mogę dokonywać zakupu usług lub towarów na rzecz firmy (brać fakturę na firmę)?

Efektywnie, bezpiecznie i rzetelnie

Dane dotyczą porad online zrealizowanych w ciągu 30 ostatnich dni.
Wygenerowano: 2024-03-29 12:39:35